29 | 03 | 2024

Δραστηριότητες για την ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Δημοσιεύτηκε στις Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2013 Γράφτηκε από τον/την Σ. Φώτογλου

Κάθε μέρα, ας είναι μέρα Ασφαλούς Διαδικτύου για όλους μας !!!
Δραστηριότητες για την ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στο
ο Σ.Ε.Κ. Πρέβεζας

Πατήστε για μεγένθυσηΜε βιωματικό τρόπο και αξιοποιώντας τις δυνατότητες της σύγχρονης τεχνολογίας, ευαισθητοποιήθηκαν οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α Λυκείου από τους καθηγητές του Τομέα Πληροφορικής του 1oυ ΕΠΑ.Λ. Πρέβεζας, για τα θέματα που σχετίζονται με την ιδιωτικότητα στο Ίντερνετ, την ασφαλή πλοήγηση και την ορθολογική χρήση των εργαλείων κοινωνικής δικτύωσης, με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα για το Ασφαλές Διαδίκτυο, 5 Φλεβάρη 2013.

Κατέθεσαν τις προσωπικές τους εμπειρίες, προβληματίστηκαν και ενημερώθηκαν για τον κόμβο του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου internet-safety.sch.gr τον οποίο μπορούν να επισκέπτονται μελλοντικά για θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο. Με την προβολή επιλεγμένων βίντεο, συνειδητοποίησαν ότι η υγιής στάση ζωής συμβαδίζει με ενημέρωση σε θέματα ασφάλειας του διαδικτύου και ότι τα ψηφιακά αποτυπώματα έχουν μεγάλη διάρκεια στο χρόνο, γεγονός που προϋποθέτει χρήση των εργαλείων κοινωνικής δικτύωσής τους με σύνεση.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος