24 | 04 | 2024

Διημερίδα Ευαισθητοποίησης των Εκπαιδευτικών ΤΕΕ και ΣΕΚ Ν. Πρέβεζας

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 08 Μαΐου 2006 Γράφτηκε από τον/την Σ. Φώτογλου

Μεγένθυση Το Σαββατοκύριακο 6-7 Μαΐου 2006 πραγματοποιήθηκε η διημερίδα ευαισθητοποίησης εκπαιδευτικών ΤΕΕ και ΣΕΚ για το επιχειρησιακό σχέδιο δράσης της ΤΕΕ (Πράξεις 2.3.2 ια' και η'). Η διημερίδα έγινε στο ξενοδοχείο Margarona Royal στη Πρέβεζα.

Περιεχόμενο και σκοπός πράξης
Κεντρικός σκοπός της πράξης είναι η ανάπτυξη μιας επικοινωνιακής στρατηγικής για την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση όλων των ενδιαφερομένων μερών, μαθητών, γονέων, εργοδοτών αλλά και της κοινωνίας γενικότερα για το ρόλο της TEE σήμερα, τους επιμέρους στόχους και ιδιαιτερότητες της αποστολής της, το περιεχόμενο σπουδών και το επίπεδο των παρεχομένων υπηρεσιών.
Ειδικότερα μέσα από την διοργάνωση συναντήσεων, ημερίδων, σεμιναρίων καθώς και την έκδοση κατάλληλου ενημερωτικού υλικού σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή η υλοποίηση της πράξης θα συμβάλει ουσιαστικό στη σύνδεση της παρεχόμενης εκπαίδευσης με την απασχόληση και στην συσχέτιση των αναγκών της αγοράς με τις παρεχόμενες ειδικότητες.

Αναμενόμενα Αποτελέσματα

• Ενημέρωση του συνόλου της εκπαιδευτικής κοινότητας για το θεσμό της TEE.
  • Ενίσχυση της επικοινωνίας και της ανταλλαγής απόψεων μεταξύ των στελεχών TEE και των εργοδοτών.
  • Στενότερη σύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας.
  • Ανάδειξη έργων και καινοτομικών εφαρμογών των μαθητών TEE.
  • Καταπολέμηση των κοινωνικών στερεοτύπων και αντιλήψεων απέναντι στα τεχνικά επαγγέλματα.

Στην διημερίδα παρουσιάστηκαν τα εξής θέματα:

• Δημιουργία Εικονικών Επιχειρήσεων στα ΤΕΕ. Εισηγήτρια Χανδόλια Γιαννούλα.
  • Γραφεία σύνδεσης με αγορά εργασίας και επαγγελματικού προσανατολισμού. Εισηγητής Θεοφάνους Ιωάννης.
  • Προγράμματα Δαίδαλος. Εισηγητής Σωτηρίου Νικόλαος.
  • Εκπαιδευτικές επισκέψεις σε επαγγελματικούς και επιστημονικούς φορείς. Εισηγήτρια Αντωνίου Κατερίνα.
  • Μαθήματα επιχειρηματικότητας - Εκπαίδευση και νεανική επιχειρηματικότητα. Εισηγητής Αναγνωστάκης Ιωάννης.
  • Αναμόρφωση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων και των βιβλίων της ΤΕΕ και των Επαγγελματικών Λυκείων. Εισηγητής Ζιώγας Χρήστος.
  • Ανάπτυξη και Υλοποίηση Προγραμμάτων Επαγγελματικής Ενημέρωσης και Επιχειρηματικής Ενθάρρυνσης σε Θερινά Σχολεία Επιχειρηματικότητας για μαθητές των ΤΕΕ. Εισηγητής Νικάκης Επαμεινώνδας.
  • Δαίδαλος - Αξιολόγηση. Εισηγητής Ζαχαριάς Νικόλαος.
  • Ανάπτυξη ειδικού εκπαιδευτικού λογισμικού και υποστήριξη του εκπαιδευτικού έργου στα Τεχνολογικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια και Επαγγελματικά Λύκεια. Εισηγητής Σκούρτης Δημήτριος.
  • Επαγγελματικό Λογισμικό των τομέων Πληροφορικής - Ηλεκτρονικών. Εισηγητής Φώτογλου Σταύρος.
  • Επαγγελματικό Λογισμικό του τομέα Ηλεκτρονικών. Εισηγητής Ντέντες Ηλίας.
  • Επαγγελματικό Λογισμικό του Ηλεκτρολογικού τομέα. Εισηγητής Κοτζαμουράτογλου Γεώργιος.
  • Επαγγελματικό Λογισμικό του Μηχανολογικού τομέα. Εισηγητής Τσώνος Κων/νος.
  • Εκπαιδευτικό λογισμικό φυσικών. Εισηγητής Σαρηγιάννης Καλλίμαχος.
  • Ανάπτυξη των ΤΕΕ και ΣΕΚ. Εισηγητής Γιώτης Γεράσιμος.
  • Ανάπτυξη και λειτουργία βιβλιοθηκών. Εισηγητής Μεϊμαρίδης Γεώργιος.
  • Γραφεία σύνδεσης με αγορά εργασίας και επαγγελματικού προσανατολισμού. Εισηγητής Αναγνωστάκης Ιωάννης.

Μερικές φωτογραφίες

Το προεδρείο