08 | 05 | 2024

Σεμινάριο LTSP και sch scripts

Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 08 Νοεμβρίου 2013 Γράφτηκε από τον/την Σταύρος Φώτογλου

Πατήστε για μεγένθυσηΤον Νοέμβριο του 2013 πραγματοποιήθηκε σεμινάριο για το Project LTSP (Linux Terminal Server Project) και τα SCH Scripts. Το σεμινάριο έγινε με πρωτοβουλία του σύμβουλου πληροφορικής κ. Μπασούνα Αθανάσιου και του γραφείου ΚΕΠΛΗΝΕΤ της Δ.Δ.Ε. Πρέβεζας. Η παρουσίαση έγινε από την ομάδα του ελληνικού LTSP και SCH-scripts στα εργαστήρια Π1 και Π2 του Ε.Κ. Πρέβεζας.

Το LTSP είναι λογισμικό ανοιχτού κώδικα (open source) και προσπαθεί να εκμεταλευτεί τον πεπαλαιωμένο εξοπλισμό των εργαστηρίων πληροφορικής. Η δαχείριση γίνεται κεντρικά από τον server και όλο το λογισμικό το οποίο χρησιμοποιεί είναι ανοιχτού κώδικα δηλαδή διανέμεται δωρεάν. Η ελληνική ομάδα του LTSP έχει κατασκευάσει κάποια σενάρια sch scripts, με τα οποία η εγκατάσταση του LTSP είναι προσαρμοζμένη στον εξοπλισμό και τις απαιτήσεις διδασκαλίας των εργαστηρίων πληροφορικής στα ελληνικά σχολεία. Επιπλέον είναι και πολύ εύκολη και δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις.

Τα sch scripts λειτουργούν για τις εκδόσεις LTS του UBUNTU με τελευταία την έκδοση 12.04. Η ελληνική ομάδα έχει δημιουργήσει αποθετήρια όπου υπάρχουν όλα τα λογισμικά για δημοτικό - γυμνάσιο και λύκειο και η εγκατάστασή τους είναι παιχνιδάκι.

Το σεμινάριο παρακολούθησαν καθηγητές πληροφορικής αλλά και άλλων ειδικοτήτων από τα σχολεία του νομού.

Πατήστε για μεγένθυση Πατήστε για μεγένθυση Πατήστε για μεγένθυση

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος